LD2985BM285R
LD2985BM285R
Part Number
LD2985BM285R
Description
IC REG LIN 2.85V 150MA SOT23-5
Data sheet
LD2985BM285R.pdf
Delivery Services
LD2985BM285R
Comments
    LD2985BM285R Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR45dB (1kHz)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)16V
    Voltage Dropout (Max)0.575V @ 150mA
    Current - Supply (Max)4 mA
    Current - Quiescent (Iq)150 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.85V