LD2985BM36R
LD2985BM36R
Part Number
LD2985BM36R
Description
IC REG LINEAR 3.6V 150MA SOT23-5
Data sheet
LD2985BM36R.pdf
Delivery Services
LD2985BM36R
Comments
    LD2985BM36R Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR45dB (1kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-74A, SOT-753
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)16V
    Voltage Dropout (Max)0.575V @ 150mA
    Current - Supply (Max)4 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-23-5
    Current - Quiescent (Iq)150 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.6V