LDI1117-1.8H
LDI1117-1.8H
Part Number
LDI1117-1.8H
Manufactures
Diotec Semiconductor
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1.35A SOT223
Data sheet
LDI1117-1.8H.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
LDI1117-1.8H
Comments
    LDI1117-1.8H Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR75dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
    Control Features-
    Current - Output1.35A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Voltage - Input (Max)15V
    Voltage Dropout (Max)1.25V @ 1A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-223
    Current - Quiescent (Iq)10 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V