LE33ABD-TR
LE33ABD-TR
Part Number
LE33ABD-TR
Manufactures
STMicroelectronics
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA 8SO
Data sheet
LE33ABD-TR.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
LE33ABD-TR
Comments
    LE33ABD-TR Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR80dB ~ 60dB (120Hz ~ 10kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output100mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)18V
    Voltage Dropout (Max)0.5V @ 100mA
    Current - Supply (Max)3 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-SOIC
    Current - Quiescent (Iq)1 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V