LP2950CDT-3.3
LP2950CDT-3.3
Part Number
LP2950CDT-3.3
Manufactures
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA TO252-3
Data sheet
LP2950CDT-3.3.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
LP2950CDT-3.3
Comments
    LP2950CDT-3.3 Specifications
    PackageBulk,Tube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusNot For New Designs
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
    Control Features-
    Current - Output100mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)30V
    Voltage Dropout (Max)0.6V @ 100mA
    Current - Supply (Max)14 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-252-3
    Current - Quiescent (Iq)120 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V