LP2950CDT-3.3RK
LP2950CDT-3.3RK
Part Number
LP2950CDT-3.3RK
Manufactures
onsemi
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA DPAK
Data sheet
LP2950CDT-3.3RK.pdf
Delivery Services
LP2950CDT-3.3RK
Comments
    LP2950CDT-3.3RK Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
    Control Features-
    Current - Output100mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)30V
    Voltage Dropout (Max)0.45V @ 100mA
    Current - Supply (Max)12 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageDPAK
    Current - Quiescent (Iq)120 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V