LP2950CZ-3.3RA
LP2950CZ-3.3RA
Part Number
LP2950CZ-3.3RA
Manufactures
onsemi
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA TO92-3
Data sheet
LP2950CZ-3.3RA.pdf
Delivery Services
LP2950CZ-3.3RA
Comments
    LP2950CZ-3.3RA Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 Long Body (Formed Leads)
    Control Features-
    Current - Output100mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)30V
    Voltage Dropout (Max)0.45V @ 100mA
    Current - Supply (Max)12 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-92 (TO-226)
    Current - Quiescent (Iq)120 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V