LP2951CD-3.3
LP2951CD-3.3
Part Number
LP2951CD-3.3
Manufactures
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA 8SOIC
Data sheet
LP2951CD-3.3.pdf
Delivery Services
LP2951CD-3.3
Comments
    LP2951CD-3.3 Specifications
    PackageTube,Tube
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Control Features-
    Current - Output100mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)30V
    Voltage Dropout (Max)0.45V @ 100mA
    Current - Supply (Max)12 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-SOIC
    Current - Quiescent (Iq)120 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V