LP2951CDM-3.3R2
LP2951CDM-3.3R2
Part Number
LP2951CDM-3.3R2
Manufactures
onsemi
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA MICRO8
Data sheet
LP2951CDM-3.3R2.pdf
Delivery Services
LP2951CDM-3.3R2
Comments
    LP2951CDM-3.3R2 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Bulk
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
    Control Features-
    Current - Output100mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)30V
    Voltage Dropout (Max)0.45V @ 100mA
    Current - Supply (Max)12 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-MSOP
    Current - Quiescent (Iq)120 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V