LP2985-29DBVT
LP2985-29DBVT
Part Number
LP2985-29DBVT
Manufactures
Texas Instruments
Description
IC REG LINEAR 2.9V 150MA SOT23-5
Data sheet
LP2985-29DBVT.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
LP2985-29DBVT
Comments
    LP2985-29DBVT Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR45dB (1kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-74A, SOT-753
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)16V
    Voltage Dropout (Max)0.58V @ 150mA
    Current - Supply (Max)2.5 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-23-5
    Current - Quiescent (Iq)95 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.9V