LP2985A-28DBVTE4
LP2985A-28DBVTE4
Part Number
LP2985A-28DBVTE4
Description
IC REG LINEAR 2.8V 150MA SOT23-5
Data sheet
LP2985A-28DBVTE4.pdf
Delivery Services
LP2985A-28DBVTE4
Comments
    LP2985A-28DBVTE4 Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR45dB (1kHz)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)16V
    Voltage Dropout (Max)0.58V @ 150mA
    Current - Supply (Max)2.5 mA
    Current - Quiescent (Iq)95 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.8V