LP38692SDX-2.5/NOPB
LP38692SDX-2.5/NOPB
Part Number
LP38692SDX-2.5/NOPB
Manufactures
Texas Instruments
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1A 6WSON
Data sheet
LP38692SDX-2.5/NOPB.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
LP38692SDX-2.5/NOPB
Comments
    LP38692SDX-2.5/NOPB Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR55dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case6-WDFN Exposed Pad
    Control Features-
    Current - Output1A
    Protection FeaturesOver Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)10V
    Voltage Dropout (Max)1.3V @ 1A
    Current - Supply (Max)100 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package6-WSON (3x3)
    Current - Quiescent (Iq)55 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V