LP3872EMPX-1.8/NOPB
LP3872EMPX-1.8/NOPB
Part Number
LP3872EMPX-1.8/NOPB
Manufactures
Texas Instruments
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1.5A SOT223-5
Data sheet
LP3872EMPX-1.8/NOPB.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
LP3872EMPX-1.8/NOPB
Comments
    LP3872EMPX-1.8/NOPB Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR73dB ~ 57dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-261-5, TO-261AB
    Control FeaturesEnable
    Current - Output1.5A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)7V
    Voltage Dropout (Max)0.55V @ 1.5A
    Current - Supply (Max)15 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-223-5
    Current - Quiescent (Iq)5 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V