LP3873ESX-2.5/NOPB
LP3873ESX-2.5/NOPB
Part Number
LP3873ESX-2.5/NOPB
Description
IC REG LIN 2.5V 3A DDPAK/TO263-5
Data sheet
LP3873ESX-2.5/NOPB.pdf
Delivery Services
LP3873ESX-2.5/NOPB
Comments
    LP3873ESX-2.5/NOPB Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR73dB ~ 57dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
    Control FeaturesEnable
    Current - Output3A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)7V
    Voltage Dropout (Max)1.2V @ 3A
    Current - Supply (Max)15 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-5
    Current - Quiescent (Iq)9 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V