LP3879SDX-1.2/NOPB
LP3879SDX-1.2/NOPB
Part Number
LP3879SDX-1.2/NOPB
Description
IC REG LINEAR 1.2V 800MA 8WSON
Data sheet
LP3879SDX-1.2/NOPB.pdf
Delivery Services
LP3879SDX-1.2/NOPB
Comments
    LP3879SDX-1.2/NOPB Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR60dB (1kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-WDFN Exposed Pad
    Control FeaturesEnable
    Current - Output800mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)-
    Current - Supply (Max)2.2 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-WSON (4x4)
    Current - Quiescent (Iq)1.4 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.2V