LP38841SX-0.8/NOPB
LP38841SX-0.8/NOPB
Part Number
LP38841SX-0.8/NOPB
Description
IC REG LINEAR 0.8V 800MA DDPAK
Data sheet
LP38841SX-0.8/NOPB.pdf
Delivery Services
LP38841SX-0.8/NOPB
Comments
    LP38841SX-0.8/NOPB Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
    Control FeaturesEnable
    Current - Output800mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.21V @ 800mA
    Current - Supply (Max)40 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-5
    Current - Quiescent (Iq)30 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)0.8V