LP3892EMRX-1.8
LP3892EMRX-1.8
Part Number
LP3892EMRX-1.8
Description
IC REG LIN 1.8V 1.5A 8SO PWRPAD
Data sheet
LP3892EMRX-1.8.pdf
Delivery Services
LP3892EMRX-1.8
Comments
    LP3892EMRX-1.8 Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-PowerSOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output1.5A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.55V @ 1.5A
    Current - Supply (Max)8 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-SO PowerPad
    Current - Quiescent (Iq)30 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V