LP3893ESX-1.5/NOPB
LP3893ESX-1.5/NOPB
Part Number
LP3893ESX-1.5/NOPB
Description
IC REG LIN 1.5V 3A DDPAK/TO263-5
Data sheet
LP3893ESX-1.5/NOPB.pdf
Delivery Services
LP3893ESX-1.5/NOPB
Comments
    LP3893ESX-1.5/NOPB Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
    Control FeaturesEnable
    Current - Output3A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)1V @ 1A
    Current - Supply (Max)8 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageDDPAK/TO-263-5
    Current - Quiescent (Iq)30 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.5V