LP3982ILDX-2.77/NOPB
LP3982ILDX-2.77/NOPB
Part Number
LP3982ILDX-2.77/NOPB
Manufactures
Texas Instruments
Description
IC REG LINEAR 2.77V 300MA 8WSON
Data sheet
LP3982ILDX-2.77/NOPB.pdf
Delivery Services
LP3982ILDX-2.77/NOPB
Comments
    LP3982ILDX-2.77/NOPB Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-WFDFN Exposed Pad
    Control FeaturesEnable
    Current - Output300mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Reverse Polarity
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.22V @ 200mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-WSON (3x2.5)
    Current - Quiescent (Iq)270 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.77V