LP3984IMFX-1.5/NOPB
LP3984IMFX-1.5/NOPB
Part Number
LP3984IMFX-1.5/NOPB
Manufactures
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 1.5V 150MA SOT23-5
Data sheet
LP3984IMFX-1.5/NOPB.pdf
Delivery Services
LP3984IMFX-1.5/NOPB
Comments
    LP3984IMFX-1.5/NOPB Specifications
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR60dB ~ 40dB (1kHz ~ 10kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-74A, SOT-753
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Protection FeaturesOver Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.12V @ 150mA
    Current - Supply (Max)150 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-23-5
    Current - Quiescent (Iq)125 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.5V