LP3985IBPX-3.3
LP3985IBPX-3.3
Part Number
LP3985IBPX-3.3
Manufactures
Texas Instruments
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 5DSBGA
Data sheet
LP3985IBPX-3.3.pdf
Delivery Services
LP3985IBPX-3.3
Comments
    LP3985IBPX-3.3 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR50dB ~ 40dB (1kHz ~ 10kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case5-WFBGA, DSBGA
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.1V @ 150mA
    Current - Supply (Max)250 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package5-DSBGA (1.41x1.08)
    Current - Quiescent (Iq)150 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V