LP3991TLX-0.8/NOPB
LP3991TLX-0.8/NOPB
Part Number
LP3991TLX-0.8/NOPB
Manufactures
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LIN FIXED POS STNDRD REG
Data sheet
LP3991TLX-0.8/NOPB.pdf
Delivery Services
LP3991TLX-0.8/NOPB
Comments
    LP3991TLX-0.8/NOPB Specifications
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR65dB (1kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case4-WFBGA, DSBGA
    Control FeaturesEnable
    Current - Output300mA
    Protection FeaturesOver Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)4V
    Voltage Dropout (Max)0.16V @ 300mA
    Current - Supply (Max)225 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package4-DSBGA (1x1)
    Current - Quiescent (Iq)100 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)0.8V