LP5900SDX-1.8
LP5900SDX-1.8
Part Number
LP5900SDX-1.8
Manufactures
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LIN FIXED POS STNDRD REG
Data sheet
LP5900SDX-1.8.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
LP5900SDX-1.8
Comments
    LP5900SDX-1.8 Specifications
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR85dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case6-WDFN Exposed Pad
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Protection FeaturesOver Temperature, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.15V @ 150mA
    Current - Supply (Max)230 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package6-WSON (2.2x2.5)
    Current - Quiescent (Iq)50 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V