LQH31MN2R7K03L
LQH31MN2R7K03L
Part Number
LQH31MN2R7K03L
Manufactures
Murata Electronics North America
Description
FIXED IND 2.7UH 135MA 550 MOHM
Data sheet
Category
Fixed Inductors
Delivery Services
LQH31MN2R7K03L
Comments
    LQH31MN2R7K03L Specifications
    Part Status Active
    Type Wirewound
    Material - Core Ferrite
    Inductance 2.7µH
    Tolerance ±10%
    Current Rating 135mA
    Current - Saturation -
    Shielding Unshielded
    DC Resistance (DCR) 715 mOhm Max
    Q @ Freq 35 @ 10MHz
    Frequency - Self Resonant 43MHz
    Ratings -
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Frequency - Test 1MHz
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 1206 (3216 Metric)
    Supplier Device Package 1206
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)