LTC455CW-TR
LTC455CW-TR
Part Number
LTC455CW-TR
Manufactures
Transko Electronics, Inc.
Description
455KHZ, 12.5KHZ MIN. @ 6DB
Data sheet
LTC455CW-TR.pdf
Category
Ceramic Filters
Delivery Services
LTC455CW-TR
Comments
    LTC455CW-TR Specifications
    SeriesLTC455
    RoHSRoHS
    Bandwidth17 kHz
    Frequency455kHz Center
    Impedance1.5kOhm
    Filter TypeAM
    Part StatusActive
    Height (Max)0.130" (3.30mm)
    Mounting TypeSurface Mount
    Insertion Loss4dB
    Package / Case4-SMD, J-Leads
    Size / Dimension0.472" L x 0.295" W (12.00mm x 7.50mm)