LVR012K-2
LVR012K-2
Part Number
LVR012K-2
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
PTC RESET FUSE 240V 120MA RADIAL
Data sheet
LVR012K-2.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
LVR012K-2
Comments
    LVR012K-2 Specifications
    SeriesPolySwitch®, LVR
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.200" (5.08mm)
    Time to Trip15 s
    Current - Max1.2 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max240V (265V Int)
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.327" Dia x 0.150" T (8.30mm x 3.80mm)
    Current - Trip (It)300 mA
    Height - Seated (Max)0.508" (12.90mm)
    Operating Temperature-20°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)120 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)3 Ohms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)12 Ohms