M80-4D12005FC
M80-4D12005FC
Part Number
M80-4D12005FC
Manufactures
Harwin Inc.
Description
CONN RECEPT 2MM W/SCREW 20POS
Data sheet
M80-4D12005FC.pdf
Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Delivery Services
M80-4D12005FC
Comments
    M80-4D12005FC Specifications
    SeriesDatamate J-Tek
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.079" (2.00mm)
    FeaturesJackscrews, Polarizing Key
    Wire TypeDiscrete
    Wire Gauge22 AWG
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    Contact TypeFemale Socket
    Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
    Connector TypeReceptacle
    Contact FinishGold
    Fastening Type-
    Number of Rows2
    Cable TerminationCrimp
    Number of Positions20
    Contact Finish Thickness11.8µin (0.30µm)
    M80-4D12005FC FAQ
    1. How to order M80-4D12005FC on Kimter Electronics?
    3. Are the M80-4D12005FC price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of M80-4D12005FC?
    (3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
    Two processes to return the products:
    (1)Inform us within 90 days
    (2)Obtain Requesting Return Authorizations
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    M80-4D12005FC Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufactures Stock Description View
    3230-40-0101-00 3230-40-0101-00 3230-40-0101-00 CNC Tech 5000 CONN SOCKET 40POS IDC GOLD View
    89134-0001 89134-0001 89134-0001 3M 5000 CONN RCPT 34P IDC 26-28AWG GOLD View
    3230-40-0103-00 3230-40-0103-00 3230-40-0103-00 CNC Tech 5000 CONN SOCKET 40POS IDC GOLD View
    M50-3300542 M50-3300542 M50-3300542 Harwin Inc. 5000 CONN RCPT 10POS IDC 30AWG GOLD View
    89150-0101 89150-0101 89150-0101 3M 5000 CONN RCPT 50P IDC 26-28AWG GOLD View
    3230-50-0102-00 3230-50-0102-00 3230-50-0102-00 CNC Tech 5000 CONN SOCKET 50POS IDC GOLD View
    89124-0101 89124-0101 89124-0101 3M 5000 CONN RCPT 24P IDC 26-28AWG GOLD View
    89124-0001 89124-0001 89124-0001 3M 5000 CONN RCPT 24P IDC 26-28AWG GOLD View
    M80-4D12005FC Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.