M80-5712005
M80-5712005
Part Number
M80-5712005
Description
CONN HEADER 20POS CRIMP 24-28AWG
Data sheet
M80-5712005.pdf
Delivery Services
M80-5712005
Comments
    M80-5712005 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.079" (2.00mm)
    Features-
    Wire TypeDiscrete
    Wire Gauge24-28 AWG
    Part StatusActive
    Row Spacing0.079" (2.00mm)
    Contact TypeMale Pin
    Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
    Connector TypeHeader
    Contact FinishGold
    Fastening Type-
    Number of Positions20
    Contact Finish Thickness10.0µin (0.25µm)
    M80-5712005 FAQ
    1. How to order M80-5712005 on Kimter Electronics?
    3. Are the M80-5712005 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of M80-5712005?
    M80-5712005 Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufactures Stock Description View
    3230-40-0101-00 3230-40-0101-00 3230-40-0101-00 CNC Tech 5000 CONN SOCKET 40POS IDC GOLD View
    89134-0001 89134-0001 89134-0001 3M 5000 CONN RCPT 34P IDC 26-28AWG GOLD View
    3230-40-0103-00 3230-40-0103-00 3230-40-0103-00 CNC Tech 5000 CONN SOCKET 40POS IDC GOLD View
    M50-3300542 M50-3300542 M50-3300542 Harwin Inc. 5000 CONN RCPT 10POS IDC 30AWG GOLD View
    89150-0101 89150-0101 89150-0101 3M 5000 CONN RCPT 50P IDC 26-28AWG GOLD View
    3230-50-0102-00 3230-50-0102-00 3230-50-0102-00 CNC Tech 5000 CONN SOCKET 50POS IDC GOLD View
    89124-0101 89124-0101 89124-0101 3M 5000 CONN RCPT 24P IDC 26-28AWG GOLD View
    89124-0001 89124-0001 89124-0001 3M 5000 CONN RCPT 24P IDC 26-28AWG GOLD View
    M80-5712005 Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.