MAX40089EVKIT#.pdf
| Series | |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Slew Rate | 10V/µs |
| Board Type | Fully Populated |
| Output Type | Single-Ended, Rail-to-Rail |
| Part Status | Active |
| -3db Bandwidth | - |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Channels per IC | 2 - Dual |
| Supplied Contents | Board(s) |
| Utilized IC / Part | MAX40089 |
| Current - Output / Channel | 40 mA |
| Current - Supply (Main IC) | 2.2 mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7V ~ 5.5V, ±1.35V ~ 2.75V |