MC33275MN-2.5R2G
MC33275MN-2.5R2G
Part Number
MC33275MN-2.5R2G
Manufactures
onsemi
Description
IC REG LINEAR 2.5V 300MA 8DFN
Data sheet
MC33275MN-2.5R2G.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
MC33275MN-2.5R2G
Comments
    MC33275MN-2.5R2G Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Bulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR75dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-VDFN Exposed Pad
    Control Features-
    Current - Output300mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)13V
    Voltage Dropout (Max)0.5V @ 300mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-DFN (4x4)
    Current - Quiescent (Iq)200 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V