MC33375D-2.5
MC33375D-2.5
Part Number
MC33375D-2.5
Manufactures
onsemi
Description
IC REG LINEAR 2.5V 300MA 8SOIC
Data sheet
MC33375D-2.5.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
MC33375D-2.5
Comments
    MC33375D-2.5 Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR75dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output300mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)13V
    Voltage Dropout (Max)0.5V @ 300mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-SOIC
    Current - Quiescent (Iq)200 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V