MC74HC390ADG
MC74HC390ADG
Part Number
MC74HC390ADG
Manufactures
Rochester Electronics, LLC
Description
IC COUNTER RPPL DUAL 4ST 16-SOIC
Data sheet
MC74HC390ADG.pdf
Category
Logic - Counters, Dividers
Delivery Services
MC74HC390ADG
Comments
    MC74HC390ADG Specifications
    PackageBulk,Tube
    Series74HC
    RoHSRoHS
    ResetAsynchronous
    Timing-
    Direction-
    Count Rate50 MHz
    Logic TypeCounter, Decade
    Part StatusActive
    Trigger TypeNegative Edge
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Voltage - Supply2 V ~ 6 V
    Number of Elements2
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C