MC78FC33HT1G
MC78FC33HT1G
Part Number
MC78FC33HT1G
Manufactures
onsemi
Description
IC REG LINEAR 3.3V 65MA SOT89-3
Data sheet
MC78FC33HT1G.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
MC78FC33HT1G
Comments
    MC78FC33HT1G Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®,Bulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-243AA
    Control Features-
    Current - Output65mA
    Protection FeaturesOver Current
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-30°C ~ 80°C
    Voltage - Input (Max)10V
    Voltage Dropout (Max)0.7V @ 40mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-89-3
    Current - Quiescent (Iq)3.3 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V