MC78LC15NTRG
MC78LC15NTRG
Part Number
MC78LC15NTRG
Manufactures
onsemi
Description
IC REG LINEAR 1.5V 50MA 5TSOP
Data sheet
MC78LC15NTRG.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
MC78LC15NTRG
Comments
    MC78LC15NTRG Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®,Bulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
    Control Features-
    Current - Output50mA
    Protection Features-
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)12V
    Voltage Dropout (Max)0.07V @ 1mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package5-TSOP
    Current - Quiescent (Iq)3.6 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.5V