MC78PC25NTRG
MC78PC25NTRG
Part Number
MC78PC25NTRG
Manufactures
onsemi
Description
IC REG LINEAR 2.5V 150MA 5TSOP
Data sheet
MC78PC25NTRG.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
MC78PC25NTRG
Comments
    MC78PC25NTRG Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR70dB (1kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Protection FeaturesOver Current
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)8V
    Voltage Dropout (Max)0.35V @ 100mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package5-TSOP
    Current - Quiescent (Iq)-
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V