MCP6S22DM-PICTL.pdf
| Series | PICtail™ |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Slew Rate | 22V/µs |
| Board Type | Fully Populated |
| Output Type | Single-Ended, Rail-to-Rail |
| Part Status | Active |
| -3db Bandwidth | 12 MHz |
| Amplifier Type | Programmable Gain |
| Channels per IC | 2 - Dual |
| Supplied Contents | Board(s), Cable(s) |
| Utilized IC / Part | MCP6S22 |
| Current - Output / Channel | 30 mA |
| Current - Supply (Main IC) | 1 mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.5V ~ 5.5V |