MCS-240A-4T
MCS-240A-4T
Part Number
MCS-240A-4T
Manufactures
R-K Electronics, Inc.
Description
SS ON DELAY 240VAC, REMOTE ADJ,
Data sheet
Category
Time Delay Relays
Delivery Services
MCS-240A-4T
Comments
    MCS-240A-4T Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    CircuitSPST-NO (1 Form A)
    FunctionOn-Delay
    Delay Time-
    Relay TypeSolid State Relay
    Part StatusActive
    Mounting TypeChassis Mount
    Voltage - Supply240VAC
    Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)