MF-PSMF010/24X-2
MF-PSMF010/24X-2
Part Number
MF-PSMF010/24X-2
Manufactures
Bourns Inc.
Description
PTC RESETTABLE 0.1A 24V SMD 0805
Data sheet
MF-PSMF010/24X-2.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
MF-PSMF010/24X-2
Comments
    MF-PSMF010/24X-2 Specifications
    SeriesMultifuse®, MF-PSMF
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    RatingsAEC-Q200
    Part StatusActive
    Lead Spacing-
    Time to Trip1.5 s
    Current - Max80 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max24V
    Package / Case0805 (2012 Metric), Concave
    Thickness (Max)0.033" (0.85mm)
    Size / Dimension0.085" L x 0.053" W (2.15mm x 1.35mm)
    Current - Trip (It)300 mA
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)100 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)1 Ohms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)7.5 Ohms