MF-PSML175/6-2
MF-PSML175/6-2
Part Number
MF-PSML175/6-2
Manufactures
Bourns Inc.
Description
PTC RESET FUSE 6V 1.75A 0805
Data sheet
MF-PSML175/6-2.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
MF-PSML175/6-2
Comments
    MF-PSML175/6-2 Specifications
    SeriesMultifuse®, MF-PSML/X
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing-
    Time to Trip1 s
    Current - Max50 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max6V
    Package / Case0805 (2012 Metric), Concave
    Thickness (Max)0.028" (0.70mm)
    Size / Dimension0.085" L x 0.053" W (2.15mm x 1.35mm)
    Current - Trip (It)3.5 A
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)1.75 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)10 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)65 mOhms