MF-R300-AP
MF-R300-AP
Part Number
MF-R300-AP
Manufactures
Bourns Inc.
Description
PTC RESET FUSE 30V 3A RADIAL
Data sheet
MF-R300-AP.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
MF-R300-AP
Comments
    MF-R300-AP Specifications
    SeriesMultifuse®, MF-R
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.201" (5.10mm)
    Time to Trip10.8 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max30V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.472" L x 0.118" W (12.00mm x 3.00mm)
    Current - Trip (It)6 A
    Height - Seated (Max)0.720" (18.30mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)3 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)20 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)80 mOhms