MF-RG1100-2
MF-RG1100-2
Part Number
MF-RG1100-2
Description
PTC RESET FUSE 16V 11A RADIAL
Data sheet
MF-RG1100-2.pdf
Delivery Services
MF-RG1100-2
Comments
    MF-RG1100-2 Specifications
    SeriesMultifuse®, MF-RG
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    RatingsAEC-Q200
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.201" (5.10mm)
    Time to Trip7 s
    Current - Max100 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max16V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.689" L x 0.118" W (17.50mm x 3.00mm)
    Current - Trip (It)18.7 A
    Height - Seated (Max)1.024" (26.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)11 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)3.7 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)8.9 mOhms