MF-RX135-0-H2
MF-RX135-0-H2
Part Number
MF-RX135-0-H2
Manufactures
Bourns Inc.
Description
PTC RESET FUSE 60V 1.35A RADIAL
Data sheet
MF-RX135-0-H2.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
MF-RX135-0-H2
Comments
    MF-RX135-0-H2 Specifications
    SeriesMultifuse®, MF-RX
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.201" (5.10mm)
    Time to Trip9.6 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max60V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.483" L x 0.122" W (12.26mm x 3.10mm)
    Current - Trip (It)2.7 A
    Height - Seated (Max)0.718" (18.26mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)1.35 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)120 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)300 mOhms