MF-RX160/72-AP-14
MF-RX160/72-AP-14
Part Number
MF-RX160/72-AP-14
Manufactures
Bourns Inc.
Description
PTC RESET FUSE 72V 1.6A RADIAL
Data sheet
MF-RX160/72-AP-14.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
MF-RX160/72-AP-14
Comments
    MF-RX160/72-AP-14 Specifications
    SeriesMultifuse®, MF-RX/72
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.201" (5.10mm)
    Time to Trip11.4 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max72V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.549" L x 0.122" W (13.94mm x 3.10mm)
    Current - Trip (It)3.2 A
    Height - Seated (Max)0.772" (19.60mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)1.6 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)90 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)220 mOhms