MF-RX250/72-AP
MF-RX250/72-AP
Part Number
MF-RX250/72-AP
Description
PTC RESET FUSE 72V 2.5A RADIAL
Data sheet
MF-RX250/72-AP.pdf
Delivery Services
MF-RX250/72-AP
Comments
    MF-RX250/72-AP Specifications
    SeriesMultifuse®, MF-RX/72
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.402" (10.20mm)
    Time to Trip15.6 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max72V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.839" L x 0.122" W (21.30mm x 3.10mm)
    Current - Trip (It)5 A
    Height - Seated (Max)1.039" (26.40mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)2.5 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)50 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)130 mOhms