MF-SD013/250-2
MF-SD013/250-2
Part Number
MF-SD013/250-2
Manufactures
Bourns Inc.
Description
PTC RESET FUSE 60V 130MA 4SMD
Data sheet
MF-SD013/250-2.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
MF-SD013/250-2
Comments
    MF-SD013/250-2 Specifications
    SeriesMultifuse®, MF-SD
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing-
    Time to Trip2.5 s
    Current - Max3 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max60V (250V Int)
    Package / Case4-SMD Cube
    Thickness (Max)0.402" (10.20mm)
    Size / Dimension0.350" L x 0.283" W (8.90mm x 7.20mm)
    Current - Trip (It)260 mA
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)130 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)2 Ohms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)10 Ohms