MF-SVS175N-0
MF-SVS175N-0
Part Number
MF-SVS175N-0
Manufactures
Bourns Inc.
Description
PTC RESET FUSE 10V 1.75A STRAP
Data sheet
MF-SVS175N-0.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
MF-SVS175N-0
Comments
    MF-SVS175N-0 Specifications
    SeriesMultifuse®, MF-SVS
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing-
    Time to Trip5 s
    Current - Max100 A
    Mounting TypeUser Defined
    Voltage - Max10V
    Package / CaseStrap
    Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
    Size / Dimension0.906" L x 0.148" W (23.00mm x 3.75mm)
    Current - Trip (It)4.2 A
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)1.75 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)17 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)63 mOhms