MF-USML350/12-2
MF-USML350/12-2
Part Number
MF-USML350/12-2
Manufactures
Bourns Inc.
Description
PTC RESET FUSE 12V 3.5A 1210
Data sheet
MF-USML350/12-2.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
MF-USML350/12-2
Comments
    MF-USML350/12-2 Specifications
    SeriesMultifuse®, MF-USML/X
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing-
    Time to Trip5 s
    Current - Max50 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max12V
    Package / Case1210 (3225 Metric), Concave
    Thickness (Max)0.047" (1.20mm)
    Size / Dimension0.127" L x 0.101" W (3.22mm x 2.58mm)
    Current - Trip (It)7 A
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)3.5 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)2 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)22 mOhms