MG052L18X500DP
MG052L18X500DP
Part Number
MG052L18X500DP
Manufactures
KYOCERA AVX
Description
VARISTOR 28V 20A 0508
Data sheet
MG052L18X500DP.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
MG052L18X500DP
Comments
    MG052L18X500DP Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Energy0.10J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount, MLCV
    Package / Case0508 (1220 Metric)
    Current - Surge20 A
    Maximum AC Volts14 V
    Maximum DC Volts18 V
    Number of Circuits2
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)30.8 V
    Varistor Voltage (Min)25.2 V
    Varistor Voltage (Typ)28 V
    Capacitance @ Frequency50 pF @ 1 MHz