MIC5249-2.85BMM
MIC5249-2.85BMM
Part Number
MIC5249-2.85BMM
Manufactures
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 2.85V 300MA 8MSOP
Data sheet
MIC5249-2.85BMM.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
MIC5249-2.85BMM
Comments
    MIC5249-2.85BMM Specifications
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR65dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
    Control FeaturesEnable, Reset
    Current - Output300mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.6V @ 300mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-MSOP
    Current - Quiescent (Iq)200 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.85V