MIC5249-2.8BMM
MIC5249-2.8BMM
Part Number
MIC5249-2.8BMM
Manufactures
Microchip Technology
Description
IC REG LINEAR 2.8V 300MA 8MSOP
Data sheet
MIC5249-2.8BMM.pdf
Delivery Services
MIC5249-2.8BMM
Comments
    MIC5249-2.8BMM Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR65dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
    Control FeaturesEnable, Reset
    Current - Output300mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.6V @ 300mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-MSOP
    Current - Quiescent (Iq)200 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.8V